logoznak TAAT

Jaký zvolit typ rodinného domu

Přízemní dům

V této kapitole si povíme, co byste měli zvážit při volbě typu rodinného domu. První vaše úvaha by měla být, zda dům bude přízemní, podkrovní či patrový. Promyslet počet místností a počet osob, který v domě bude bydlet.

Domy přízemní

Mnoho budoucích investorů se přiklání k výstavbě přízemního rodinného domu s ohledem na děti, které pak rodiče nemusí hlídat, aby například nepřišli k úrazu pádem ze schodů, okna. Ve vyšším věku se sníženou pohyblivostí je přízemní dům optimální volbou.  

Nejčastějšími přízemními domy bývají bungalovy, ale mohou to být i moderní stavby s pultovými střechami nebo střechami s atikou. U těchto přízemních staveb je potřebné vzít v úvahu větší zastavěnou plochu, která logicky zabere více místa na stavební parcele.

Podkrovní a patrové rodinné domy

Dům s podkrovím

Podkrovní a patrové domy jsou vhodné na menší stavební parcelu, a to díky menší zastavěné ploše.

I u těchto typů staveb každý investor zvažuje, zda dům bude v klasickém či moderním stylu. K samotné výstavbě rodinného domu si povíme později ještě více podrobností.

Velikost rodinného domu

Měli byste důkladně zvážit velikost domu s ohledem na vaše potřeby, co od rodinného domu očekáváte, kolik bude obytných místností, jaké zvolit zázemí, šatnu, technickou místnost, zda postačí jedna toaleta, velikost terasy. Potřebné je vzít i v úvahu předpokládanou velikost pozemku a později při koupi pozemku i jeho tvar a orientaci světových stran s ohledem na následné vyhotovení projektu rodinného domu situovaného na stavební parcele a optimálnímu umístění jednotlivých místností s ohledem na světové strany.

Srub nebo roubenka

Pokud jste příznivci ryze přírodních materiálů a vaše úvahy a představy směřují k vysněnému srubu nebo roubence musíte však pečlivě zvážit, na jakém místě tato stavba bude vhodná. Určitě takové rodinné domy nebudou působit dobře například v nové moderní zástavbě rodinných domů. Tyto stavby se hodí spíše na okraje obcí, polosamoty či samoty.

Regulativa – návštěva stavebního úřadu

Můžete se setkat s tím, že stavební úřad vámi vybraný typ stavby nebude chtít povolit nebo bude mít požadavky na úpravy. Regulativa pro výstavbu jsou v podstatě omezení pro danou výstavbu a lokalitu k výstavbě.

Může jít například o barvu střešní krytiny, uliční čáru, kdy všechny domy musí být v jedné rovině (vzdálenosti) od chodníku a nesmí být umístěny na pozemku jinak. Může jít i o nesouhlas s plochou střechou, obvykle se jedná o obce s venkovským stylem výstavby a střechy jsou povolovány jen sedlové nebo valbové, někdy dokonce je trváno i na sklonu (úhlu) střechy.

Tyto vstupní informace na stavebním úřadě jsou v podstatě odrazovým můstkem při vaší úvaze, jaký typ rodinného domu bude možné zvažovat a realizovat s ohledem na místo výstavby.

Konkrétní typ a výběr rodinného domu bude možný s určitostí až ve chvíli, kdy koupíte stavební parcelu a navštívíte příslušný stavební úřad, abyste zjistili, zda bude například možné v dané obci postavit moderní typ domu či budou jiná omezující specifika při výstavbě (regulativa pro danou obec). Ujasnit si ale můžete potřebný počet místností a výběr materiálu, ze kterého bude rodinný dům stavěn.

Pokud by byla vaše parcela v CHKO (chráněná krajinná oblast) pak jsou podmínky daleko přísnější a je potřeba se řídit danými nařízeními k výstavbě rodinného domu.

Projekt rodinného domu



Pokud hledáte inspiraci v projektech rodinných domů, můžete navštívit stránku s originálními projekty. Ty lze samozřejmě upravovat dispozičně podle vašich potřeb pro bydlení a upravit vybraný rodinný dům na konkrétní stavební pozemek a zohlednit orientaci světových stran a napojení domu na inženýrské sítě. Pokud máte zájem o vyhotovení projektové dokumentace za příznivou cenu, můžete nás i nezávazně kontaktovat. Lze naprojektovat i individuální rodinný dům dle vašich představ.


Než tedy koupíte stavební pozemek pro výstavbu nekupujte projekt domu, ani si jej nenechávejte dopředu zhotovit, a to právě z důvodu, že by Vám mohly vzniknout zbytečné náklady za následné potřebné úpravy v projektu s ohledem třeba na světové strany na konkrétní stavební parcele, kdy například obývací pokoj by měl být na stranu jižní, kde je nejvíce denního světla. Umístění ložnice by jižní strana byla nevhodná. A jak jsme si již řekli, mohou samotnou výstavbu ovlivnit i také požadavky obcí a stavební úřad a daná regulativa pro výstavbu.

Většinou předem zakoupený projekt pak neodpovídá usazení na pozemku a jsou nutné úpravy v projektu, což by pro Vás znamenalo zbytečné vynaložené náklady za přepracování projektu.

Projekt rodinného domu

Kontaktní formulář

© 2022, TAAT Consulting s.r.o
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, je bez předchozího souhlasu TAAT Consulting s.r.o zakázáno.

Provozovna:
Chlumecká 1539
198 00 Praha 14 - Kyje
T: +420 704 903 903
E: info@parcelanastavbu.cz