Finanční rozvaha před výstavbou

Finanční rozva při výstavběDůležité je zvážení Vašich finančních možností pro výstavbu rodinného domu, koupi pozemku a vedlejších nákladů, o kterých si také řekneme.

 

Prvním krokem je ujasnit si maximální výši, kterou můžete investovat. Z toho se odrazí možná výše investice na nákup pozemku a velikost rodinného domu.

 

Pokud budete kombinovat celkovou výši investice například z uspořených finančních prostředků, stavebních spoření a hypotéky, pak je dobré vědět součet těchto finančních zdrojů, které můžete maximálně investovat.

 

Nedomnívejte se milně, že banka u které máte mnoho let svůj účet, Vám zákonitě poskytne výhodné podmínky a nejnižší úrokovou sazbu. Doporučujeme Vám, abyste navštívili tří až čtyři banky a jednoduše porovnali jejich nabídky.

 

Nechte si zpracovat předběžný návrh možné maximální výše hypotéky na základě podkladů, které si banka od Vás vyžádá.  

Požádejte o vytištění návrhu a s tímto zajděte k jiné bance, kde tento návrh předložte s dotazem, zda jsou schopni Vám nabídnout nejen vyšší maximální částku hypotéky, ale i výhodnější úrokovou sazbu a delší fixační období.

 

Opět si nechte vytisknout jejich návrh, který předložíte u konkurenční banky.

 

Určitě budete překvapeni, jak Vám banky budou nabízet výhodnější podmínky.

 

Oběháváním a porovnáváním strávíte nějaký čas, ale věřte tomu, že tím ušetříte desítky až stovky tisíc korun při splácení hypotéky.

 

Jednou z možností, kdy nedosáhnete předpokládané výše investičního kapitálu, který byste potřebovali na výstavbu rodinného domu a koupi pozemku je možnost zastavit ve prospěch banky jinou nemovitost nebo přibrat spoluručitele.

Investice spojené s výstavbou

 

Při Vaší finanční rozvaze neopomeňte započítat investici za oplocení pozemku, branku, vjezdová vrata, zpevněné plochy jako jsou chodníky, terasa, dále například pergola, garážové stání nebo garáž.

Jednotlivé částky se samozřejmě mohou lišit do výše a výběru například typu oplocení, volby materiálů na chodníky a terasu, pergolu se zastřešením či bez, garážové stání, které bude součástí rodinného domu či bude na pozemku umístěno samostatně.

Související investiční položky

 

Dalšími položkami, se kterými je potřeba počítat jsou ceny za:

  • projektovou dokumentaci (20.000 - 80.000.- Kč - podle velikosti rodinného domu a podle dohody o ceně s projektantem či stavební firmou pokud bude vyhotovovat projekt pro stavební povolení nebo stavební ohlášku)
  • zaměření stavby geodetem - před a po zahájení stavby (4.500.- Kč)
  • odborný posudek pro stanovení radonového indexu (2.500 - 3.500.- Kč)
  • odpadní jímka v případě že není u pozemku kanalizační řád (15.000 - 30.000.- Kč)
  • studna pokud není zaveden vodovodní řád (podle hloubky-1.000 - 1.500.- Kč/1m)
  • vodovodní šachta (8.000 Kč)
  • elektro-kaplička (8.000 Kč)
  • přípojky inženýrských sítí (elektřina, voda, kanalizace, plyn). Zde je potřeba zohlednit zda inženýrské sítě jsou na hranici pozemku. V takovém případě budou náklady počítány k vzdálenosti umístění domu na pozemku.
  • vyšší náklady vzniknou, pokud jsou inženýrské sítě mimo hranici pozemku (650.- Kč/1m)

 Uvedené ceny jsou orientační.